Półki aptek uginają się pod naporem różnych specyfików na ból gardła. Czy wiesz, czym różnią się poszczególne preparaty? Przeczytaj tekst i przekonaj się, że pastylka i tabletka, choć na pierwszy rzut oka podobne, wcale nie oznaczają tego samego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie preparaty do ssania mają to samo działanie, a nawet… nazwę. Z formalnego punktu widzenia istnieje bowiem różnica między tabletkami a pastylkami na ból gardła. Pierwszy termin odnosi się do leków, a więc specyfików, które w swoim składzie posiadają substancję czynną. Jest to związek chemiczny, który ma działanie terapeutyczne i odpowiada na stan wywołany działaniem bakterii, wirusów lub innych patogenów. Najczęściej tabletki na gardło zawierają jedną substancję czynną, choć zdarzają się medykamenty, w których możemy znaleźć dwa i więcej czynników aktywnych. Mówimy wtedy o lekach złożonych. Substancja czynna stanowi zwykle niewielką część tabletki, a w jej składzie mogą znaleźć się także substancje pomocnicze, czyli związki mające podnieść efekty terapii np. poprzez wspomaganie wchłaniania leku, wydłużenie jego działania lub chronić substancję czynną przed temperaturą czy promieniowaniem słonecznym. Preparaty, które w swoim składzie zawierają czynnik aktywny nie powinny być utożsamiane z lekami na receptę, bo większość z nich jest dostępna w każdej aptece bez wskazania lekarza. Obrót lekami jest obwarowany zapisami ustawy o Prawie Farmaceutycznym.
Coraz więcej i częściej mówi się o stosowaniu suplementów diety. Moda na zdrowy tryb życia i bycie fit pociąga za sobą popyt produkty, które zaliczamy do wspólnej kategorii suplementów diety, czyli środków spożywczych będących skoncentrowaną dawką witamin i minerałów. Celem zażywania suplementów diety jest więc uzupełnienie niedoborów wynikających z braków w jadłospisie. Fala ich popularności nie ominęła również kuracji bólu gardła. Mówiąc o suplementach diety w zwalczaniu problemów tego odcinka górnych dróg oddechowych, myślimy przede wszystkim o ziołowych pastylkach. W ich składzie próżno szukać substancji czynnych. W zamian z łatwością można znaleźć ekstrakty z roślin działających kojąco w przypadku infekcji gardła. Najbardziej popularnymi składnikami pastylek są wyciągi z: szałwii, tymianku, prawoślazu, lipy, podbiału i rumianku. W składzie niektórych z nich można znaleźć także mikroelementy i witaminy. Suplementy diety nie leczą, ale mogą skutecznie nawilżać gardło i działać przeciw objawowo. Co więcej, ich przyjmowanie nie obciąża układu trawiennego w taki sposób, jak może robić to spożywanie leków.
Leki na ból gardła sprawdzą się przede wszystkim w przypadku doraźnych infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Tabletki można wybrać osobiście, ze wskazaniem farmaceuty lub dostosować się do instrukcji lekarza. Ważne, by każdorazowo zapoznać się z instrukcją ich przyjmowania. Większą swobodę w aplikowaniu oferują suplementy, jednak i ich dawkowanie jest również obwarowane limitami. Pastylki mogą także okazać się skuteczne w uśmierzaniu dolegliwości jako uzupełnienie terapii w razie infekcji. Można je dodatkowo stosować w przypadku potrzeby nawilżania śluzówki, przy przewlekłym zapaleniu gardła lub profilaktycznie w okresach wzmożonych zachorowań i w razie nadwyrężenia aparatu mowy.
Na koniec warto wspomnieć, że ssanie tabletek i pastylek to nie jedyne sposoby na pomoc w gardłowej sprawie. W terapii można zastosować także leki w sprayu, inhalacje, płukanki, syropy i regularnie nawilżać gardło ziołowymi naparami.