Hasło „twarda woda” przywołuje na myśl gromadzący się osad mineralny wewnątrz czajnika lub twardy, ciężki do usunięcia osad na kranach. Wygląda to mało estetycznie, ale jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Twarda woda – wpływ na zdrowie
Fakt, że twarda woda działa źle na Twój czajnik, nie oznacza, że działa również negatywnie na Twoje zdrowie. Od rodzaju i jakości spożywanej wody zależy nasza kondycja, dlatego warto zadbać, aby była odpowiednia dla potrzeb ludzkiego organizmu. W diecie przeciętnego Polaka brakuje nawet jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania na podstawowe składniki mineralne, takie jak magnez czy wapń. Twarda woda posiada te pierwiastki w formie jonów, czyli formie najlepiej przyswajalnej dla organizmu.
Magnez i wapń, najważniejsze składniki mineralne w wodze
Wapń jest podstawowym budulcem układu kostnego. Ma korzystny wpływ na przemianę materii, funkcjonowanie układu immunologicznego i pobudliwość układu nerwowo – mięśniowego. Zapobiega osteoporozie. Kontroluje proces krzepnięcia krwi oraz utrzymuje odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych.
Magnez jest pierwiastkiem chemicznym, który bierze udział w ponad 300 procesach biologicznych, które są niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Zapobiega wystąpieniu chorób mięśnia sercowego. Pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem.
„Codziennie brakuje nam około 100 mg magnezu i co najmniej 200 mg wapnia” – alarmują eksperci.
Woda miękka jest pozbawiona tych jonów, przez to może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Czy twarda woda jest przyczyną kamienicy nerkowej?
Można dojść do takiego wniosku, obserwując zanieczyszczone osadem mineralnym kabiny prysznicowe i krany. Jest to bardzo błędny wniosek! Nie ma żadnych dowodów, aby picie twardej wody miało wpływ na powstawanie kamienicy nerkowej. Kamienie nerkowe są powodowane zaburzeniami metabolizmu, przez to powstają nierozpuszczalne złogi fosforanów, szczawianów i moczanów.
Jak usunąć osad mineralny z czajnika?
Już wiesz, że twarda woda jest nieszkodliwa, a nawet ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Nie oznacza to, że masz się pogodzić z nieestetycznym osadem wewnątrz czajnika. Jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Do gorącej wody w czajniku wsyp dwie łyżeczki kwasku cytrynowego, następnie odczekaj godzinę. Po tym czasie wylej wodę i przepłucz czajnik. Po osadzie nie zostanie nawet ślad! Możesz użyć dostępnych na rynku odkamieniaczy, ale są one głównie na bazie kwasku cytrynowego, więc po co przepłacać.
U mnie jest tragiczny osad na kranie i to w kilka dni po wyczyszczeniu. Nie wiedziałem, ze to przez twardą wodę.