granat owoc

0

Rolety zewnętrzne z roku na rok zyskują na popularności. Kolejni producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych propozycjach, które nie tylko wyróżniają się elegancją i jakością wykończenia. To także elementy realnie wpływające na parametry budynku, choćby w zakresie izolacji cieplnej. Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem? Dziś opowiemy o tym w naszym artykule.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Chyba każdy z nas zna tę sytuację: pogoda za oknem się psuje, z nieba sypie śnieg, a do wnętrza domu wdziera się coraz więcej zimna. Po pomieszczeniach zaczyna hulać wiatr, a rachunki za ogrzewanie drastycznie rosną – to niestety smutna rzeczywistość mieszkania w źle izolowanych budynkach. Bardzo często zdarza się, że nawet drogie okna nie radzą sobie z największymi mrozami (zwłaszcza gdy zostały źle zamontowane). Warto więc zapewnić sobie dodatkową ochronę przed zimnem i nie mówimy tu o podkręceniu kaloryfera!

Doskonałą ochroną mogą być nowoczesne rolety zewnętrzne. Te stanowią dodatkową barierę, która zatrzymuje ciepło uciekające z wnętrza właśnie przez okna. Mówiąc nieco bardziej obrazowo: roleta wydłuża drogę, którą musi pokonać ciepło, aby uciec z budynku. Więcej opowiedział nam o tym ekspert marki Oknoplast, czyli człowiek, który o oknach wie dosłownie wszystko. Oto co nam powiedział:

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem? Jak najbardziej. Oczywiście roleta rolecie nierówna. Istotny jest w tym przypadku materiał wykonania oraz szczelność montażu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się możliwość montażu do nadproża w kształcie odwróconej litery L. To rozwiązanie umożliwia wykonanie elewacji z cieńszą, ale za to bardzo efektywnie izolującą warstwą ocieplenia. „Ciepły montaż” należy montować na profilach poszerzających ramę okienną. To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda.

Jak zatrzymać ciepło uciekające z wnętrza budynku?

Jak pokazują statystyki, przez różnego rodzaju wnęki z domów może uciekać nawet 40% ciepła! Takie straty generują bardzo duże koszty, z czego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Warto więc postawić na dodatkową osłonę newralgicznych elementów budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła – mowa tu o grubych, dobrze izolowanych drzwiach, czy podwójnych, a nawet potrójnych szybach. Jeśli pomimo wszystko ciepło nadal ucieka, warto zainteresować się roletami zewnętrznymi o właściwościach izolacyjnych. To ważne, ponieważ nie wszystkie modele takowe posiadają – część po prostu ma za zadanie podnieść walory estetyczne budynku.

Rolety zewnętrzne stworzone specjalnie z myślą o dodatkowej izolacji budynku mają tę zaletę, że działają przez cały rok. Zimą zatrzymują ciepło wewnątrz, o czym już wspominaliśmy. Niewiele osób jednak wie, że wysokiej jakości rolety zewnętrzne „pracują” również latem, chroniąc wnętrza przed gorącem, nie pozwalając na nadmierne przegrzewanie szyb (przez które wdziera się ogromna fala rozgrzanego powietrza). Jeśli więc do tej pory musiałeś posiłkować się dodatkową klimatyzacją, to warto zastanowić się właśnie nad roletami zewnętrznymi. Taka dodatkowa osłona okien czyni dom energooszczędnym oraz bardziej ekologicznym, co w obecnych czasach wydaje się szczególnie ważne.

Skomentuj ten materiał