granat owoc

0

Uznawana za chorobę cywilizacyjną, charakteryzuje niemal 1/5 światowego społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy miejsce pochodzenia. Otyłość, bo o niej mowa to poważny problem nie tylko rangi społecznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Stanowi, bowiem podłoże większości rozwijających się chorób, z których najpowszechniejsze to cukrzyca, miażdżyca czy choroby stawów.

otyłość

Fotografia: Skrajna otyłość

Fotografia: flickr.com na licencji C-C 2,0 | autor: Street Photography Addict

Dlaczego pomimo rosnącej świadomości żywieniowej i popularności zasad zdrowego odżywiania, odsetek cierpiących na otyłość nie maleje?

Otyłość zaszyta w naszych genach. To możliwe?

Mówiąc o otyłości, wiele kontrowersji wywołuje temat genetycznego dziedziczenia otyłości czy faktu posiadania tak zwanego „genu otyłości”. Powstało wiele badań i publikacji, które podejmują ten temat, jednak dotychczas nie udało się wysnuć konkretnych wniosków potwierdzających lub obalających tę tezę. Prawdą jest, że istnieje kilka czynników, które warunkują powstawanie otyłości, m.in. fizjologiczne, psychologiczne czy środowiskowe.

Głównym przedmiotem zainteresowania są uwarunkowania genetyczne. Często można spotkać się ze twierdzeniem, że osoba otyła jest „skazana” na nadmierną masę ciała ze względu na fakt, iż cała rodzina boryka się z tym problemem. To jednak błędnie powtarzana formułka, która jest swego rodzaju usprawiedliwieniem. W rzeczywistości, faktycznych przypadków genetycznego uwarunkowania otyłości stwierdzono u bardzo małej liczby osób. Efekt zwiększonej masy ciała był wynikiem głównie środowiska i stylu życia, a wszystkie czynniki mimo wszystko, miały swoje źródło wśród nadmiernie spożywanego jedzenia.

Owszem, istnieją czynniki zdrowotne, które warunkują sprzyjanie otyłości. Są one wynikiem zaburzeń hormonalnych takich jak kortyzol, leptyna czy noradrenalina, odpowiadających między innymi za wzrost, regulację uczucia sytości czy metabolizmu węglowodanów. Do zwiększenia masy ciała mają również predyspozycje osoby z chorobą Hashimoto, Zespołem Cushinga czy Zespołem Policystycznych Jajników. Odsetek tego społeczeństwa ma jednak świadomość o swojej faktycznej wadze i żadne „uwarunkowania genetyczne” nie stanowią dla nich wymówki.

Na uwagę zasługuje również fakt specyfikacji osób, które powinny profesjonalnie zająć się leczeniem i profilaktyką, szczególnie u osób o wysokim stopniu otyłości. W tym temacie rozwija się nowa dziedzina zwana obesitologią, czyli nauką o otyłości. Z jednej strony wiedzę na temat prawidłowego odżywiania posiadają eksperci do spraw żywienia człowieka i dietetycy. Odmienne zdanie ma również środowisko lekarskie, które ze zwykle mniejszą wiedzą na temat żywienia, uznaje otyłość, jako chorobę wymagającą leczenia farmakologicznego. Obie strony mają, bowiem silną argumentację, jednak, która z nich jest przeważająca?

Skuteczna dieta odchudzająca – poznaj innowacyjną dietę Dietmap wraz z intuicyjnym programem do zarządzania planem żywieniowym.

Skomentuj ten materiał