granat owoc

0

Bazylia zawiera wiele składników odżywczych takich jak: witamina K, żelazo, miedź, mangan, wapń, witamina C, witamina B9, aminokwasy, lizyna, izoleucyna, leucyna, cystyna, metionina i witamina A. Ponieważ bazylia zawiera wiele przydatnych substancji, nie dziwi fakt, że ma niezliczone korzyści zdrowotne.

zdjęcie unsplash.com zgodnie z licencją licencjonodawcy

Ma działanie antyrakotwórcze

To aromatyczne zioło zawiera fitochemikalia, które są bardzo przydatne w naturalnej walce z rakiem. Możemy zapobiec rakowi wątroby, rakowi skóry i rakowi jamy ustnej poprzez spożywanie bazylii. Roślina ta pomoże naszemu organizmowi zwiększyć aktywność antyoksydantów i uruchomić eliminację komórek rakowych. Dodatkowo złagodzi skutki uboczne leczenia nowotworów, takie jak radioterapia czy chemioterapia.

Ma właściwości antyseptyczne

Bazylię możemy wykorzystać do leczenia skaleczeń, ran czy wrzodów, dzięki niej unikniemy infekcji. Może zmniejszyć ból spowodowany niektórymi chorobami, takimi jak ospa, odra czy nawet ospa wietrzna. Możemy również rozgnieść liście bazylii i nałożyć je na skórę, aby leczyć ukąszenia owadów.

Ma właściwości przeciwzapalne

Bazylia ma wiele przydatnych składników odżywczych, a także zawiera eugenol, linalool i citronelol, które mogą zmniejszyć stan zapalny. Dlatego pomoże poprzez łagodzenie bólu osobom z zapaleniem stawów, chorobami serca i jelit.

Pomaga w walce z depresją

Niewiele osób wie, że liście możemy wykorzystać jako terapię relaksacyjną, dodając je do porannej lub popołudniowej herbaty. Dzieje się tak dlatego, że bazylia zawiera substancję o działaniu antydepresyjnym. Zioło to pomoże nam odzyskać dobry nastrój, być bardziej zrelaksowanym i spokojnym.

Ma właściwości antybakteryjne

Bazylia może działać jako środek antybakteryjny. Pomaga zdrowym komórkom zachować odporność na atak bakterii. Olejek bazyliowy wykazał aktywność przeciwbakteryjną wobec szerokiej gamy bakterii przenoszonych przez żywność, drożdży i pleśni.

Utrzymuje zdrowie serca

Kolejną zaletą bazylii jest to, że może ona utrzymać zdrowie serca. Utrzymuje elastyczność mięśnia sercowego, dzięki czemu normalnie się on kurczy i rozkurcza. Pomaga to w utrzymaniu ciśnienia krwi. Tę korzyść zdrowotną możemy uzyskać spożywając ją codziennie. Dzięki niemu będziemy mogli zapobiec zatykaniu się naczyń krwionośnych, co ostatecznie zapobiegnie powstawaniu chorób układu krążenia.

Zapobiega chorobom oczu

Osoby, które spędzają długie godziny przed komputerem będą bardzo zadowolone. Korzyści dla zdrowia oczu są bardzo zaskakujące. Możemy zrobić sok z bazylii, który złagodzi czerwone oczy lub zaburzenia widzenia nocnego. Innymi słowy, bazylia może leczyć choroby oczu spowodowane niedoborem witaminy A. Jeśli nie masz czasu na zrobienie soku z bazylii, zawsze możesz ją żuć. Liście bazylii są w stanie pozbyć się chorób oczu spowodowanych atakiem wolnych rodników, takich jak zwyrodnienie oczu, jaskra, a także zaćma.

Pomaga w detoksykacji organizmu

Bazylia może również pomóc w detoksykacji organizmu. Spożywanie liści bazylii, olejku eterycznego z bazylii lub nawet soku z bazylii może poprawić funkcjonowanie wątroby. Bazylia chroni również nerki (kolejny niezbędny organ w procesie detoksykacji) i działa jako silny diuretyk, aby pomóc organizmowi w detoksykacji.

Wspiera zdrowe dziąsła, jamę ustną i zęby

Możesz użyć suszonych liści bazylii do zmielenia i użyć ich do mycia zębów. Możesz też zmieszać proszek z dowolnym olejkiem eterycznym i używać go jako pasty do zębów. Bazylia jest w stanie utrzymać zdrowie dziąseł, zębów i całego obszaru jamy ustnej. Zapobiega także stanom zapalnym dziąseł czy owrzodzeniom jamy ustnej.

Poprawia działanie układu pokarmowego

Bazylia pomaga zrównoważyć poziom pH w organizmie, a także działa jako diuretyk, który pomoże zwiększyć produkcję moczu i zmniejszyć retencję wody oraz problemy trawienne. Jest również skutecznym środkiem przeciwskurczowym i może wyeliminować skurcze związane z chorobami i wrażliwością pokarmową, które powodują problemy żołądkowe. Bazylia jest przydatna we wspomaganiu naturalnego łagodzenia zaparć, nudności i zawrotów głowy.

Leczy kaszel

Wiele osób nie wie, że jednym ze składników syropów na kaszel czy środków wykrztuśnych są liście bazylii. Weź osiem świeżych liści bazylii wraz z pięcioma goździkami. Gotuj je przez około dziesięć minut. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie wypić wodę. Można też dodać szczyptę cukru, aby nadać mu trochę smaku. Inną korzyścią zdrowotną bazylii jest zapewnienie ulgi w bólu gardła. Wystarczy, że ugotujesz liście bazylii. Bazylia jest również dobrą terapią na inne dolegliwości układu oddechowego, takie jak astma czy zapalenie oskrzeli.

Zapobiega trądzikowi

Trądzik nie jest groźny, ale może być uciążliwy, zwłaszcza gdy mamy dużo znamion. Olejek eteryczny z bazylii jest w stanie zabić bakterie, które powodują trądzik. Olejek bazyliowy jest przydatny w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, grzybica i ukąszenia owadów. Ma również właściwości przeciwzapalne, co jest dobre dla łagodzenia stanów zapalnych skóry, łagodzenia bólu, a także utrzymywania skóry miękkiej, zdrowej, elastycznej i promiennej.

Zapobiega cukrzycy

Korzyści z ekstraktu z bazylii są również dobre dla obniżenia poziomu glukozy we krwi. Bazylia zawiera wiele antyoksydantów i olejków eterycznych, które również pomagają obniżyć poziom cukru we krwi.

Łagodzi bóle głowy

Jeśli masz silny ból głowy, spróbuj najpierw użyć liści bazylii. Przygotuj domowe remedium z wykorzystaniem jednej łyżki suszonych liści w dwóch filiżankach gorącej wody i wdychaj parę przez około 5-10 minut. Stopniowo ból głowy będzie ustępował. Można też rozgnieść liście bazylii i wymieszać je z pastą z drzewa sandałowego, a następnie nałożyć na czoło.

Pomaga w rzuceniu palenia

Korzyści płynące z liści nie kończą się na tym. Można nawet łatwo rzucić palenie, żując liście bazylii. Okazuje się, że żucie jej liści odciągnie Cię od nikotynowego nałogu. Jest nawet bardziej skuteczna niż inne metody, takie jak plaster nikotynowy. Liście bazylii mają kojący smak, który ochłodzi Twoje gardło, podczas gdy zawarte w nich antyoksydanty odmłodzą komórki Twojego ciała.

Leczy ukąszenia owadów

W sytuacji awaryjnej możemy zastosować liście bazylii jako pierwszą pomoc przy ukąszeniach niektórych owadów. Możemy użyć świeżego soku z liści bazylii i nałożyć go na pożądany obszar.

Skomentuj ten materiał