granat owoc

1

Cukrzyca bez wątpienia jest jedną z bardziej podstępnych chorób. Atakuje ona organizm bardzo powoli, a w dodatku jest to choroba przewlekła, a co za tym idzie pacjenci muszą się z tą chorobą borykać już do końca życia. Okazuje się również, że choroba ta wymaga ciągłego monitorowania i przyjmowania na stałe leków. To one są gwarancją normalnego funkcjonowania. Są one też niezwykle drogie, jednak część z nich jest refundowana. Wobec tego na jakie refundacje mogą liczyć diabetycy?

Insulina oraz paski do glukometru

Jeśli diabetycy zastanawiają się co jest refundowane przez NFZ dla cukrzyków, to śmiało można powiedzieć, że pierwszą kategorią produktową jest insulina oraz paski do glukometru. Insulina oraz jej ceny są określone w liście refundacyjnej, która została wydana w 2019 roku, a obecnie pozostaje ona bez zmian. Niemniej jednak diabetycy muszą liczyć się z tym, że wycofano z refundacji analog insuliny Semglee. W zamian za to postawiono na refundację Ryzodeg, który jest połączeniem insuliny degludec oraz aspart. NFZ cukrzyca to także refundacja pasków do glukometru. Diabetycy zapłacą za około 50 sztuk takich pasków od 3,20 do 12,55 złotych, w zależności od producenta. Warto podkreślić, że glukometry dla diabetyków, którzy borykają się z cukrzycą pierwszego lub drugiego stopnia są w dalszym ciągu wydawane za darmo.

Leki doustne i inkretynowe dla diabetyków

Cukrzyca refundacjaobejmuje także doustne leki dla diabetyków. Chodzi tu zarówno o leki doustne, ale także i leki inkretynowe. Na liście znajduje się przede wszystkim:

  • flozyna- która sprawdza się w leczeniu cukrzycy typu drugiego, a co więcej skutecznie wydłużają życie chorych pacjentów.
  • semagultyd i dulagultyd- są to leki, które dopiero niedawno pojawiły się na liście refundacji. Zaliczane są one do grupy leków inkretynowych, czyli są antagonistami GLP-1

Flozyna skutecznie obniża poziom cukru we krwi i jest lekiem nowej generacji. Usuwa ona bowiem glukozę z organizmu wraz z moczem. Warto podkreślić, że na polskim rynku dostępne są trzy typy tego leku, a każdy kosztuje około 50 złotych za opakowanie. Wskazania do refundacji są niestety w dalszym ciągu dość wąskie. Wspomniane już leki inkretynowe są nowoczesne i wielu diabetyków z pewnością długo czekało na ich refundację. Skutecznie obniżają one poziom cukru we krwi, a także hamują opróżnianie żołądka. Dodatkowo zmniejszają apetyt, dzięki czemu diabetykom o wiele łatwiej jest kontrolować wagę.

Wyroby medyczne dla cukrzyków

NFZ cukrzyca to również refundacje wyrobów medycznych. Zaliczają się do nich przede wszystkim: 

  • pompy insulinowe- obowiązuje na nie 100% refundacja i obejmuje ona pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, jednak diabetycy nie mogą przekroczyć 26 roku życia. Do uzyskania refundacji upoważnia pomyślne przejście procesu kwalifikacji do leczenie pompą insulinową w ośrodku, który jednocześnie współpracuje z NFZ.
  • zbiorniki na insulinę, które wykorzystywane są do pompy insulinowej- zbiorniczki na insulinę podlegają refundacji do 5 sztuk w skali miesiąca. Mogą się o nie starać wszyscy diabetycy z cukrzycą typu pierwszego, którzy leczą się przy pomocy pomp insulinowych. Warto wiedzieć, że refundacja obejmuje 70% ceny.
  • zestawy infuzyjne- zestawy te obejmują zarówno wkłucie jak i łącznik oraz dren. Są one objęte refundacją dla wszystkich diabetyków z cukrzycą typu pierwszego. Pacjenci, którzy nie przekroczyli 26 roku życia, a także panie w ciąży, mogą korzystać ze 100% refundacji. Z kolei po przekroczeniu 26 roku życia, refundacja wynosi 70%.

1 komentarz

  1. Adi pisze:

    super wpis

Skomentuj ten materiał