granat owoc

0

Atopowe zapalenie skóry, to dolegliwość, która coraz częściej dotyka ludzi na całym świecie. Najczęściej wykrywana jest tuż po narodzinach. AZS, to choroba z którą trzeba się zmagać przez całe życie.

atopowe zapalenie skóry

źródło: źródło własne

Niestety, choć nadal nie wynaleziono lekarstwa, które skutecznie zwalczyłoby tą chorobę, to istnieją jednak środki, które zapobiegają jej objawom. Wiele osób nadal nie wie czym jest tak naprawdę atopowe zapalenie skóry. Poniżej zatem krótki przewodnik m.in o samej chorobie, jej przyczynie i sposobie leczenia.

AZS – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry, to inaczej dolegliwość zaliczana do chorób atopowych, wywołanych nieprawidłową reakcją immunologiczną. Choroba ta wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią odpornościową na dawki antygenów. W związku z tym dochodzi do nadmiernego wytwarzania różnego rodzaju przeciwciał.

Jakie są przyczyny AZS?

Jak już wyżej zostało wspomniane AZS występuje przede wszystkim zaraz po narodzinach, lub wykryte zostaje w wieku około 7 – 8 miesięcy. Nieco mniejszy procent, to starsze dzieci, najmniej AZS diagnozuje się w przypadku osób dorosłych.

W związku z tak różnorodnym wiekiem chorych, istnieje też wiele rodzajów przyczyn zachorowań. A do tych najczęściej wymienianych zaliczamy:

  • genetyczne (najczęściej, gdy jedno z rodziców ma ten sam problem),
  • środowiskowe (związki chemiczne z którymi mamy do czynienia w środowisku),
  • klimatyczne (związane z temperaturą powietrza),
  • psychogenne (związane z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, nerwica, itp.),
  • alergeny pokarmowe (czyli związane bezpośrednio z określonym składnikiem w naszym jadłospisie np. białko, drożdże itp.).

Jakie występują objawy?

Objawów atopowego zapalenia skóry jest stosunkowo wiele, jednak do tych najczęściej wymienianych zalicza się: świąd, suchość skóry, natychmiastowe odczyny skórne, czy widoczne nietolerancje pokarmowe.

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

AZS nie można wyleczyć całkowicie. Można jednak niemal całkowicie zlikwidować jego nieprzyjemne objawy. Nie jest to jednak łatwe. Przede wszystkim należy stosować preparaty, które nawilżą podrażnione miejsca na ciele. W wielu przypadkach zaleca się leki z zawartością sterydów. Ponadto należy pamiętać o typowej higienie życia. Wietrzenie pokoju, czy odpowiednia pościel, to ważne elementy dnia codziennego. W przypadku dzieci zaleca się krótkie obcinanie paznokci i osłonę rąk rękawiczkami na noc. 

Źródło:

antyalergiczny.pl

alsos.pl

Skomentuj ten materiał