granat owoc

0

Ananas nadal trudno zaliczyć do owoców, które regularnie goszczą na polskich stołach. Temu szczególnemu owocowi pozytywne recenzje wystawiają jednak wiodący dietetycy oraz specjaliści do spraw zdrowego żywienia. Ananas jest nie tylko smacznym przysmakiem, ale i doskonałym dodatkiem do deserów. Poza tym, jego regularne spożywanie dodaje witalności i pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Ananas

Ananas to także bomba witaminowa

Ananas trafił do Europy w XV wieku z Karaibów za sprawą Krzysztofa Kolumba. Do dziś, tamte rejony globu słyną z upraw tego egzotycznego przysmaku. Największymi na świecie eksporterami są Brazylia i Meksyk. Na polskie stoły ananas trafił w XVIII wieku za sprawą Stanisława Poniatowskiego. W jego w warszawskich szklarniach, w ciągu roku hodowano ponad 5 tysięcy tych smacznych owoców.

Zdrowy dodatek do codziennej diety

Nazwa ananas pochodzi z języka hinduskiego, od słowa „nana” – zapach. Natomiast w anglojęzycznych krajach przyjęła się nazwa pineapple, czyli w wolnym tłumaczeniu jabłko o wyglądzie sosny. Dojrzałe owoce, które najczęściej spotyka się w sklepach, warzą średnio od 1 do 2 kg. Natomiast zdarzały się rzadkie przypadki 5 kg owoców. Największą część masy ananasa stanowi pancerz i korona. Po obraniu sam owoc waży około 800 gramów, a po pozbyciu się twardego środka jeszcze mniej.

Wydawać by się mogło, że owoc o tak słodkim smaku nie może mieć właściwości odchudzających. Jednak naukowcy odkryli, że w ananasie znajduje się enzym o nazwie bromelina; ten ułatwia trawienie złożonych białek znajdujących się w codziennej diecie – rozkłada je do poziomu aminokwasów.

Bromelina wpływa korzystnie również na pracę całego układu trawiennego łagodząc dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Enzym ma też korzystny wpływ na układ krwionośny, ponieważ pomaga rozpuścić skrzepy krwi oraz przeciwdziała sklejaniu się trombocytów.

Słodki owoc jest sprzymierzeńcem odchudzania

Ananas jest również bogatym źródłem biotyny. Nie tylko wspomaga ona pracę układu trawiennego, ale też pozwala rozprawić się z węglowodanami. Egzotyczny owoc zawiera także witaminy A, C, B-complex oraz minerały jak cynk, mangan, wapń, miedź i potas. Wspierają one wzrok, koją nerwy, przyśpieszają metabolizm, dodają urody oraz działają korzystnie na cały układ odpornościowy.

Idealnie w ramach codziennej diety, jeść przynajmniej dwa plasterki świeżego owocu. Ananas z puszki nie jest pożądany, gdyż traci w procesie przetwarzania większość swoich zdrowotnych właściwości. Warto mieć jednak na uwadze, że samo dodanie ananasa do zbyt obfitej diety, nie pomoże samoczynnie schudnąć.

Skomentuj ten materiał