granat owoc

0

Odpowiednie odżywianie ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z najważniejszych organów jest wątroba odpowiedzialna m.in. za przemiany metaboliczne i neutralizację toksyn. Gdy dieta jest pełna ciężkostrawnych pokarmów, a na dodatek obciążamy ją zażywaniem leków, wówczas może dojść do jej uszkodzenia. Jak więc wspomóc działanie tego niezastąpionego organu?

Dlaczego dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu wątroby?

 Nieprzyjemny ucisk lub kłucie odczuwane z prawej strony jamy brzusznej tuż po żebrami to nie ból samej wątroby, która ze względu na brak unerwienia nie powoduje odczuwalnych dolegliwości, ale może jednak wskazywać na problem właśnie z tym organem. Dzieje się tak dlatego, że w momencie, gdy dochodzi do jej powiększenia, zaczyna wywierać nacisk na otaczające ją organy i w efekcie pojawiają się niepokojące objawy.

papryka

Fot. Flickr.com CC 2.0 LID

Na wątrobę wiele czynników oddziałuje w negatywny sposób, dlatego warto dbać o korzystną dla niej dietę. Stanowi swoisty filtr dla szkodliwych substancji, z których nadmiarem jednak w końcu może przestać sobie radzić. Obciążenie stanowi dla niej stosowanie leków, także tych dostępnych bez recepty – m.in. środków przeciwbólowych, używek, a nawet wdychanie szkodliwych oparów pochodzących z farb lub innych substancji chemicznych.

Niestety nieustannie do największych zagrożeń dla wątroby zalicza się nadmierne spożywanie ciężkostrawnych pokarmów prowadzące nie tylko do otyłości, ale i do stłuszczenia wątroby. Zadaniem właściwie dobranej diety jest wspieranie naturalnej zdolności tego organu do regeneracji.

 Czego unikać, a co włączyć do diety?

 Z diety należy wykluczyć alkohol, mocną kawę i herbatę. Wysokoprzetworzona żywność pełna konserwantów i sztucznych barwników również jest szkodliwa dla wątroby. Warto ograniczyć ilość soli – zalecana dawka dzienna nie powinna przekraczać 1 płaskiej łyżeczki, która jest równoważna ok. 5 g przyprawy. Przede wszystkim trzeba zminimalizować ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych na rzecz niedużej ilości tłuszczów roślinnych. Oznacza to, że zamiast mięs i wędlin z wyraźnymi kawałkami tłuszczu można ewentualnie sięgać po chude wersje np. z indyka, a sałatki i surówki wzbogacać oliwą z oliwek lub olejami roślinnymi. Wrogiem wątroby są ponadto węglowodany proste spożywane najczęściej w postaci słodyczy. Jeśli trudno z nich zrezygnować, warto poszukać zdrowych wersji z naturalnych składników lub przygotowywać je samodzielnie w domu. Chude mięso, ryby i nabiał dostarczają białka niezbędnego do regeneracji wątroby. Zawarte w rybach kwasy omega-3 obniżają poziom szkodliwych trójglicerydów. Zaleca się stosowanie świeżych owoców i dużej ilości warzyw. Nie jest wskazane odgrzewanie posiłków,  a najlepsze metody ich przyrządzania to pieczenie, klasyczne gotowanie lub gotowanie na parze i ewentualnie grillowanie. Ważne, aby pamiętać o wypijaniu ok. 2 l wody dziennie. Zaglądając na stronę http://www.essentiale.pl, można się przekonać o korzyściach płynących ze stosowania essentiale forte. W profilaktyce i leczeniu chorób wątroby suplementacja oparta o naturalne składniki jest pożądana.

 Sposób jedzenia ma znaczenie

 Systematyczne przyjmowanie pokarmu co 2-3 godziny wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Zamiast 3 dużych posiłków powinno się spożywać 4-6 posiłków o niewielkiej objętości.

 

Skomentuj ten materiał