granat owoc

0

Kilka nadmiarowych kilogramów nie jest problemem estetycznym. Każdy przecież może mieć inne gusta i nikt nie ma prawa narzucać mu swojego ideału piękna. Istnieje jednak szereg nieco bardziej obiektywnych argumentów przemawiających za utrzymaniem tzw. wagi prawidłowej.

otyła kobieta

Fotografia: problemy z optyłością

Fotografia w tym materiale zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Fotograf: Tony Alter

W medycynie używa się wskaźnika określanego jako BMI (body mass index), który obliczamy dzieląc naszą wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli nasze BMI mieści się w zakresie 18,5-25, mówimy o wadze prawidłowej, poniżej 18,5 o niedowadze, natomiast powyżej 25 o nadwadze i powyżej 30 o otyłości.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z otyłością związane jest znacznie większe ryzyko różnych chorób tj.: miażdżyca naczyń, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie stawów, czy cukrzyca typu 2. Ta ostatnia jest o tyle niebezpieczna, że przez długi czas nie daje żadnych objawów, powoli uszkadzając kolejne narządy w naszym ciele.

Zmęczenie, senność, apatia

Łatwo zbagatelizować pierwsze objawy cukrzycy, bo mogą one być podobne do zwykłego przemęczenia. Większa senność, apatia, czy uczucie, że nie mamy siły, by się ruszyć to objawy, które można wytłumaczyć męczącą pracą, upałami, czy stresującym dniem. Kiedy jednak taka sytuacja się powtarza, warto sprawdzić, czy temu stanowi nie towarzyszy choroba. Jedną z pierwszych przyczyn chorobowych, która powinna nam przyjść do głowy jest cukrzyca, bowiem wysoki poziom glukozy we krwi często tak się właśnie ujawnia.

Na szczęście istnieją dość szybkie i nieuciążliwe badania przesiewowe, pozwalające zweryfikować, czy z naszą gospodarką węglowodanową jest wszystko w porządku.

Większe pragnienie, spadek wagi

Czasami mówi się, że ktoś dużo je i nie tyje, wskazując jako przyczynę tego stanu dobrą przemianę materii. Rzeczywiście, taka sytuacja może mieć miejsce. Jeśli jednak do tej pory nasz apetyt był prawidłowy i masa ciała nie wahała się znacząco, a nagle dopada nas znacznie większe pragnienie i zaczynamy chudnąć, mimo, że tego nie planowaliśmy, czas sprawdzić, czy nie rozwija się u nas cukrzyca typu 1. Ten rodzaj cukrzycy nie jest związany z otyłością i częściej dotyczy dzieci i ludzi młodych. Na szczęście, mimo różnych przyczyn tej samej choroby, jej wykrywanie jest zawsze takie samo i polega na przeprowadzeniu badań laboratoryjnych z pobranej krwi.

Cukrzyca i jej koszty

Międzynarodowa Federacja ds. Cukrzycy (International Diabetes Federation) oszacowała koszty leczenia tej choroby za rok 2014 w samej Europie na 144 miliardy dolarów amerykańskich. Korzystając z tego samego źródła dowiadujemy się, że roczny koszt leczenia cukrzycy w Polsce na jedną osobę wynosi około 1062 dolary. Jeśli jednak choroba jest wykryta późno, dochodzą jeszcze koszty leczenia jej powikłań, szczególnie tych ze strony serca, nerek, naczyń krwionośnych, nerwów i oczu. Dlatego tak ważne jest uchwycenie choroby we wczesnym stadium, kiedy jedynym problemem jest tylko unormowanie poziomu glukozy we krwi.

Często udaje się to zrobić poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i odpowiednią dietę, czasem dołączając leczenie w tabletkach, a gdy nie udaje się w ten sposób opanować choroby – insulinę. Jedno jest pewne: im wcześniej wykryjemy cukrzycę, tym taniej będziemy ją leczyć, dlatego już dziś zrób badania i oszczędzaj.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl

Skomentuj ten materiał