granat owoc

0

Często pierwsze symptomy pracoholizmu są niezauważalne. Trudno się dziwić w wielu zakładach pracy nadgodziny są normą, a lęk przed utratą zatrudnienia bardzo silny. Najczęściej szefowie pracoholików utwierdzają ich w tej chorobie.

problemy pracoholizmu

Problemy pracoholizmu. Co 20. Polak pracuje ponad normę

Granica pomiędzy lubieniem swojej pracy, a poświęcaniu się jej bez reszty jest bardzo cienka. Coraz więcej osób przychodzi do pracy w czasie urlopów, robi część zadań w domu lub siedzi do późnych godzin nocnych w biurze. Traci na tym nie tylko życie towarzyskie czy rodzinne, ale przede wszystkim zdrowie.

Wyniki badań ekspertów są alarmujące, okazuje się, że pracoholicy stanowią około 5% całej światowej populacji. W Polsce pracoholizm wynika najczęściej z trudnej sytuacji materialnej związanej z zaciągniętym kredytem oraz z lękiem przed utratą pracy. Najczęściej jednak w pracoholizm wpadają ludzie o niskiej samoocenie, którzy nie akceptują siebie.

Pracoholizm wyniszcza co 20. Polaka

Praca nadaje sens ich życiu, starają się ścigać sami ze sobą by być coraz lepszymi. Chcąc osiągnąć wymierne efekty zostają w pracy coraz dłużej, a w domu piszą raporty. Całe ich myślenie obraca się tylko wokół życia zawodowego. Nie zauważa, że traci przy tym życie pozazawodowe. Pracoholik gdy zawiedzie w pracy traci resztki swojej godności, z drugiej strony jest on chwalony przez przełożonych.

Postawa pełnego poświęcenia się sprawom firmy jest społecznie nagradzana. Mit ciężkiej pracy i przywiązania do firmy nadal pokutuje wśród młodych karierowiczów. Dodatkowo świadomość wyścigu szczurów i tego, że ktoś czeka na nasze stanowisko determinuje pracoholika do jeszcze większego poświęcania się sprawom przedsiębiorstwa.

Chory potrzebuje pomocy, a nie pochwał

Należy zaznaczyć, że w Polsce słowo pracoholik kojarzy się pozytywnie, a takie osoby są podziwiane. Natomiast zupełnie inaczej odnosimy się do innych uzależnień. Narkoman czy alkoholik jest synonimem przegranego życia. Warto sobie uświadomić, że to uzależnienie również wyniszcza życie osoby chorej i nie jej najbliższego otoczenia.

Granica pomiędzy pracoholikiem, a osobą ciężko pracującą jest zasadnicza. Chorzy są najczęściej sfrustrowani, pojawia się u nich coraz większa niechęć do siebie i najbliższych. Często pracoholizm jest wykrywany w momencie, gdy taka osoba zaczyna sięgać po alkohol lub narkotyki i wtedy trafia na leczenie.

Natomiast osoby zdrowe potrafią cieszyć się ze swojego życia pomimo zmęczenia i potrafią znaleźć w nim równowagę. Mimo tego że mają dużo pracy nie zaniedbują przyjaciół oraz rodziny, a także znajdują czas na drobne życiowe przyjemności.

Skomentuj ten materiał