granat owoc

0

Otoskop, czyli przyrząd do wziernikowania ucha, jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych zarówno laryngologa jak i lekarza ogólnego. Ból ucha jest uciążliwym problemem, z którym pacjent zwraca się do lekarza, a ostre zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną przepisywania leków przeciwbakteryjnych wśród dzieci.

otoskop

Flickr.com CC by jasleen_kaur

Otoskop jest niezbędny do oceny stanu przewodu słuchowego, która pozwala na poznanie przyczyny dolegliwości pacjenta. Dzięki niemu lekarz może  ocenić kształt i kolor błony bębenkowej, co pozwala mu określić kondycję narządu słuchu.

Zanim kupisz otoskop, warto zastanowić się, do czego będzie używany. Innej klasy urządzenie potrzebne jest profesjonalnemu otolaryngologowi, który przeprowadza skomplikowaną diagnostykę a inne ratownikowi medycznemu, który sprawdza czy w przewodzie słuchowym nie ma ciała obcego. Otoskop składa się z uchwytu (rękojeści), w którym znajduje się bateria albo akumulator, główki emitującej światło oraz wziernika, czyli stożkowatej trąbki, którą umieszcza się w uchu pacjenta. Najważniejszymi kryteriami podczas wyboru modelu otoskopu są: rodzaj emitowanego światła oraz rodzaj żarówki. Warto również zwrócić uwagę na wielkość rękojeści i materiał z którego została ona wykonana.

Sposób emitowania światła

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje otoskopów: z oświetleniem bezpośrednim oraz światłowodowym. Pierwszy rodzaj to urządzenia, które bezpośrednio przekazują rozproszone światło w pole widzenia. Przykładem takiego otoskopu jest model HEINE mini 3000. Taki otoskop wystarczy do podstawowej diagnostyki. W otoskopach drugiego typu światło jest przekazywane przy użyciu technologii światłowodowej. Pozwala to na jednolite i jasne oświetlenie obserwowanego obszaru, co zapewnia doskonały, niezakłócony widok. Zastosowanie światłowodu eliminuje wszelkie zakłócenia w obrazie, dlatego jest odpowiedni dla specjalistów. Wybór takiego typu otoskopu daje pewność, że nawet najdrobniejsze zmiany w przewodzie słuchowym zostaną zauważone. HEINE beta 200 LED to przykład otoskopu światłowodowego, który spełni oczekiwania każdego profesjonalnego otolaryngologa.

Źródło światła- dioda LED czy żarówka?

Parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu otoskopu, jest źródło emitowanego światła. Do wyboru są otoskopy z żarówkami ksenonowo-halogenowymi XHL lub modele wyposażone w diody LED. Żarówki ksenonowo-halogenowe dają dwa razy więcej światła niż zwykłe żarówki, dodatkowo zapewniając światło zbliżone do światła dziennego, dzięki czemu barwy widoczne w otoskopie są dobrym odwzorowaniem rzeczywistości. Jednak wykorzystanie takiego źródła światła ma swoje wady. Światło z żarówki jest rozproszone, a to utrudnia obserwacje badanego obszaru. Dodatkowo, podobnie jak zwykła żarówka w domowej lampie, żarówka ksenonowo-halogenowa może przepalić się w każdej chwili.

Alternatywnym źródłem światła są diody LED. Ogromną zaletą wykorzystania technologii LED jest jej niezawodność. Diody w otoskopie nie trzeba nigdy wymieniać, co zdecydowanie ogranicza koszty eksploatacji. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest najwyższej jakości precyzyjne oświetlenie. Wiązka światła emitowana przez diodę nie ulega rozproszeniu i zapewnia najwyższą jakość odwzorowania kolorów, co ma znaczenie podczas procesu diagnostycznego. Zastosowanie diody LED ma jednak swoje minusy. Podczas zakupu należy upewnić się czy dany otoskop ma certyfikat bezpieczeństwa, ponieważ niektóre diody mogą uszkodzić siatkówkę oka. Dodatkowo, otoskopy wyposażone w diody LED są droższe. Należy jednak pamiętać, że taka dioda nie zużywa się, więc nie wymaga wymiany. Wspomniany wcześniej otoskop HEINE mini 300 jest dostępny w dwóch wersjach – z żarówką XHL lub diodą LED, co pozwala na dopasowanie sprzętu do osobistych potrzeb.

Rękojeść otoskopu

Rodzaj i wymiary trzonu mają również znaczenie podczas wyboru odpowiedniego otoskopu. Mimo, że nie jest to najważniejsza część urządzenia, to odpowiednio dobrana rękojeść znacznie ułatwia pracę lekarza. Po pierwsze, należy wybrać rozmiar trzonu w zależności od tego, w jakich warunkach otoskop będzie używany. Mniejszy trzon będzie przydatny w przypadku wizyt domowych, kiedy cały sprzęt musi zmieścić się w lekarskiej walizce. Większa rękojeść sprawdzi się podczas badania w gabinecie lekarskim, kiedy ważniejszy będzie pewny i wygodny chwyt niż mobilność urządzenia.

W trzonie otoskopu umieszczona jest bateria lub akumulator zasilające źródło światła. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na typ zasilania oraz na rodzaj ładowarki. Ponadto, niektórzy producenci mają w swojej ofercie uniwersalne trzony, do których przykręcić można głowice różnych modeli. Zmniejsza to koszty kiedy trzeba wymienić urządzenie na nowocześniejszą wersję – wystarczy dokupić wymienną głowicę. Dobra rękojeść to taka, która jest zrobiona z wytrzymałego materiału odpornego na wstrząsy, upadki i zarysowania. Zdecydowanie wydłuży to czas eksploatacji otoskopu i oszczędzi dodatkowych wydatków.

Wzierniki- jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Wziernik to przypominająca kształtem stożek część otoskopu, którą umieszcza się w uchu pacjenta. Na rynku dostępne są wzierniki w różnych rozmiarach – od 2,2 mm do 10 mm. Rozmiar dobierany jest indywidualnie do pacjenta. To do lekarza należy wybór wzierników jednorazowych lub wielokrotnego użytku. Wzierniki jednorazowe nie wymagają sterylizacji i są wymieniane po każdym badaniu. Wzierniki wielorazowe po każdym pacjencie muszą być odkażane co wymaga odpowiednich warunków i poświęcenia większej ilości czasu.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór otoskopu jest przede wszystkim uzależniony od potrzeb użytkownika. Urządzenie należy dobrać tak, aby spełniało oczekiwania lekarza i pozwalało mu na sprawną i dokładną diagnozę. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na podstawowe części składowe otoskopu i wybrać takie rozwiązania technologiczne, które są najbardziej dopasowane do oczekiwań. Więcej informacji na temat poszczególnych części składowych otoskopu można znaleźć tutaj: https://mednova.pl/blog/otoskop-heine-led-swiatlo-laryngolog. Parametry na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu to:

  • Sposób emitowania światła – bezpośredni lub światłowodowy,
  • Źródło światła – żarówka ksenonowo-halogenowa lub dioda LED,
  • Rękojeść – jej wielkość, materiał z którego jest zbudowana, czy istnieje możliwość wymiany głowic,
  • Bateria lub akumulator – czas użytkowania, sposób ładowania,
  • Wzierniki – jednorazowego użytku lub metalowe, wymagające sterylizacji.

Skomentuj ten materiał