granat owoc

0

Decyzja, w jaki sposób młoda mama będzie karmiła swoje dziecko, nie przychodzi od tak i w sposób spontaniczny. Ma na to wpływ wiele czynników, zależności oraz części składowych. Jednym z nich, niemalże najistotniejszym – jest odpowiednie poinformowanie przyszłej mamy o szeroko pojętych szczegółach naturalnego żywienia lub przy pomocy mieszanki.

dziecko

Fotografia: na zdjęciu kilkutygodniowy niemowlak

Fotografia Flickr.com CC 2.0 : Thomas

Zasadniczą rolę w tej kwestii odgrywa środowisko ginekologiczno-położnicze. Jeżeli do niego należysz, przeczytaj artykuł i zobacz, dlaczego warto dokładnie informować przyszłe mamy o sposobach żywienia malucha!

Wiedza nie bierze i nie powinna brać się znikąd

Wyróżnia się jedną główną kwestię, jeżeli chodzi o wybór sposobu karmienia malucha, pomijając przy tym aspekt, gdy kobieta nie jest w stanie karmić piersią z powodu chorób swoich lub niemowlęcia. Otóż decyzja bazuje zazwyczaj na tym, jak kobieta jest poinformowana o sposobie karmienia piersią i mieszanką. Z kolei ta zależność uwarunkowana jest albo osobistym doświadczeniem lub przekazanym np. przez własną matkę, innych bliskich lub środowisko ginekologów i położników. Żywienie pociechy nie jest błahym elementem w trosce o dziecko, ale niezwykle istotnym wyznacznikiem w początkowym rozwoju malucha.

To dlatego przyszła mama powinna mieć styczność ze środowiskiem ginekologiczno-położniczym, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat żywienia dziecka (zwłaszcza, gdy jest w ciąży z pierwszym dzieckiem). Wówczas będzie miała pewność o faktyczności przekazanej jej wiedzy, co z pewnością wpłynie na podjęcie decyzji, aby karmić malucha w sposób naturalny. Wszystko w rękach lekarzy prowadzących i ewentualnie bliskich o takim samym matczynym doświadczeniu.

Strategie promowania karmienia piersią dla ginekologów i położników, jako źródło wsparcia dla przyszłych matek

  • Nie lekceważ aspektu żywienia dziecka. Zadaniem, a nawet obowiązkiem ginekologów i/lub położników jest nieustanne informowanie i przekazywanie wiedzy na temat sposobów żywienia dziecka. Nie tylko jednorazowo i zdawkowo, ale dokładnie i jednocześnie tak, aby przekonać (o ile to możliwe dla matki i dziecka), aby wybrać karmienie piersią, zamiast karmienia mieszanką. Ważne jest również, by temat żywienia był poruszany na każdej wizycie, aż do porodu.
  • Przekonuj do karmienia piersią. Niestety nie każda matka, czasem nawet jeżeli chce, może zdecydować się na naturalne karmienie malucha. Przeszkodą mogą być kłopoty z laktacją lub problemy zdrowotne mamy i/lub malucha. Ten aspekt również powinien być poruszony przez ginekologa i położnika. Jeżeli tylko matka jest zdolna do karmienia piersią, należy namawiać kobietę do tego, aby to wykorzystała. Ku temu warto nieprzerwanie prezentować zalety naturalnego karmienia piersią i zagrożenia oraz minusy, wypływające z karmienia mieszanką.
  • Zachowaj obiektywizm. Niektóre matki nie planują karmić piersią i nawiązując do powyższej strategii – zadaniem lekarza prowadzącego jest namówić przyszłą mamę, aby zdecydowała się na naturalny sposób żywienia. Powinno jednak odbyć się to w sposób łagodny i dyplomowy. Nie jest wskazane, aby ginekolog/położnik napierał na pacjentkę swoją decyzją, ale w sposób spokojny i wielokrotny tłumaczył jej o zaletach, jakie wnosi mleko matki w rozwój malucha. Bardzo często taki tok rozmów przynosi pozytywne efekty i matka decyduje się na to, by karmić piersią. Niestety zdarza się również tak, że mimo wszystko zostaje przy mieszance. Wówczas należy uszanować taki wybór.
  • Edukacja prenatalna – nie odkładaj tematu żywienia dziecka na później. O przyszłą mamę, pod kątem tego, jaki sposób żywienia dziecka wybiera i ewentualnej namowy by zdecydowała się na karmienie piersią, należy zadbać już od najwcześniejszych wizyt u lekarza prowadzącego. Dzięki takiemu podejściu ginekolog/położnik będzie miał wystarczająco czasu, aby w sposób edukacyjny, naukowy, ale przystępny w zrozumieniu, przekazać wiedzę w tym zakresie.
  • Unikaj przekazywania przyszłym mamom informacji o mieszankach od ich producentów. Tak jak warto ukazywać informacje w różnej postaci, dotyczące naturalnego żywienia, tak zdecydowanie należy unikać tych zaczerpniętych od producentów mieszanek. Niestety chwyty marketingowe nie znają granic i pokarm dla dziecka, który w rzeczywistości wnosi więcej szkód niż korzyści, może być i na pewno będzie zaprezentowany w samych superlatywach. Młoda mama może im ulec i wybrać właśnie mieszanki. W celu uniknięcia takiego zajścia, jako lekarz przekaż najistotniejsze informacje o karmieniu mieszanką, posiłkując się swoją lub innych wiedzą, ale zdecydowanie unikaj opinii pochodzących bezpośrednio od producentów takich mieszanek.
  • Nie ograniczaj się do teorii. Bardzo ważne jest, aby przekazać dokładną wiedzę na temat karmienia piersią oraz mieszanką. Skup się jednak na naturalnym sposobie żywienia, ale nie bazuj tylko i wyłącznie na teorii. Pokaż przyszłej mamie, jak wygląda to w praktyce – jak należy ustawić dziecko i siebie, określ dystans między ciałami, a także częstotliwość i długość jednego karmienia. Dzięki praktycznemu nauczaniu, przyszła mama zobaczy na czym rzeczywiście polega naturalne żywienie i będzie mogła się z nim oswobodzić.
  • Należy namawiać przyszłą mamę, aby nie rezygnowała z karmienia piersią, nawet gdy będzie ono wskazane z lekkim opóźnieniem. Czasami matka nie jest zdolna do karmienia piersią (np. po cesarskim cięciu) lub gdy maluch znajduje się w osłabionym stanie zdrowia. Zadaniem ginekologa/położnika jest tutaj namawianie mamy, aby nie rezygnowała przez to z karmienia piersią w ogóle. Nie ma nic złego w tym, że rozpocznie się ono nieco później. Warto również przekazać, że naturalny pokarm pomoże dziecku szybciej wrócić do zdrowia i pomoże w rozwoju.
  • Kontrola zdolności do karmienia piersią. Lekarz prowadzący powinien zadbać o to, aby kontrolować zdolność pacjentki do karmienia piersią. W tym celu niezbędne są badania medyczne piersi, które pomogą wykryć ewentualne schorzenia, zakażenia czy ropień. Ważne jest, aby nie pozostawić problemu samemu sobie, ale od razu go zwalczać. Wówczas, przyszła mama, nie będzie musiała rezygnować z karmienia piersią na rzecz mieszanki, ale wystarczy, że zachowa nieco odmienne zasady podczas żywienia malucha.

Rola ginekologów i położników z zakresu przekazania wiedzy o sposobach żywienia malucha nie jest przypadkowa, ale kluczowa. Dzięki dobrym poinformowaniu przyszłej mamy są w stanie przekonać do karmienia piersią, co zdecydowanie pozytywnie wpływa zarówno na kobiety, jak i rozwój niemowlęcia.
Więcej informacji uzyskasz na stronie – http://www.klinikagalena.pl/

Skomentuj ten materiał