granat owoc

0

Fenylefryna jest substancją stosowaną głównie w leczeniu kataru i nieżytów nosa; najczęściej występuje jako dodatkowa substancja w lekach na przeziębienie, kaszel lub antyalergicznych. Co powinieneś wiedzieć o fenylefrynie? Czy jest to substancja bezpieczna i jakie ma zastosowanie w lekach?

Chlorowodorek fenylefryny – właściwości

Fenylefryna jest substancją o działaniu zbliżonym do efedryny i pseudoefedryny, dlatego w lekach na przeziębienie jest wykorzystywana jako zamiennik powyższych amin. Często występuje w połączeniu z paracetamolem, jako uzupełnienie leczenia. Jest przede wszystkim lekiem na katar.

katar

Flickr.com CC 2.0 William Brawley

Działanie fenylefryny na katar polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się ukrwienie błony śluzowej nosa. Ponadto ułatwiaja oddychanie i wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym oraz zatokach. Właściwości tej substancji są podobne do pseudoefedryny, jednak efekt utrzymuje się dłużej, a sam środek pozbawiony jest wielu działań niepożądanych, które mogą pojawić się w przypadku stosowania pseudoefedryny. Warto jednak wiedzieć, że mimo iż fenylefryna uznawana jest za substancję bezpieczną, może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, bóle głowy, pobudzenie i zdenerwowanie. Uważać powinny również osoby uczulone oraz przyjmujące leki z grupy inhibitorów MAO, gdyż te nasilają działanie fenylefryny, co w skrajnych przypadkach może powodować zaburzenia rytmu serca.

Chlorowodorek fenylefryny – na co stosować?

  • męczący katar,
  • ból i obrzęk zatok,
  • niedrożność nosa.

Chlorowodorek fenylefryny zastosowanie w lekach

Fenylefryna wykazuje najlepsze działanie z paracetamolem lub ibuprofenem, stąd jest częstym dodatkiem do leków przeciw grypie i przeziębieniu. Chlorowodorek fenylefryny w lekach uzupełnia działanie paracetamolu i kofeiny, pomaga zniwelować męczący katar, obrzęk oraz ból zatok.

źródło: http://febrisan.pl/

Skomentuj ten materiał